Jste zde

Agregátor zdrojů

Fotbalový ročník 2018/2019 končí

Tlučenský zpravodaj - 4. Červenec 2019 - 9:17
Navzdory tomu, že mládežnická družstva TJ Tlučná v právě končícím fotbalovém soutěžním ročníku 2018/19 hrála dobře a ostudu oddílu kopané neudělala, celkový dojem se hodnotí podle úspěchu mužstva dospělých, a tady jsme díru do světa neudělali.
Katastrofální podzim se ziskem pouhých čtyř bodů byl zarážející a znamenal poslední místo. Nejméně vstřelených branek a nejvíce obdržených nedávalo velkou naději na záchranu soutěže. Museli jsme něco udělat a pokusit se o zázrak.

Vrátil se hrající trenér Michal Vašák, přišli někteří zkušení hráči. Jaro bylo z pohledu výsledků a výkonů lepší podzimu, ale nevyvarovali jsme se některým hluchým místům. Byly zápasy, na které se dalo koukat, ale rozhodla prohra v posledním zápase na hřišti Volduch, která znamená po sedmi letech návrat z I. B třídy do okresního přeboru.

Raději z jiného soudku. Zastavme se u výsledků mládežnických celků. Dorost s hráči mladších ročníků (ještě dva roky budou hrát pospolu) se přes některé výpadky pohyboval v horních patrech tabulky, aby v konečném účtování obsadil nejhůře 5. místo. Škoda, že se v posledním zápasu se soutěžním ročníkem rozloučil prohrou 2:4 s Touškovem.

Starší žáci za celý ročník okusili hořkost porážky pouze dvakrát a soutěž vyhráli, a tím se stali přeborníky okresu Plzeň-sever, což je pěkný počin a za předváděné výkony zaslouží pochvalu.

Mladší žáci předváděli též pěkné výkony a s přehledem vyhráli skupinu jih. V boji o celkové umístění nestačili v semifinále na celek Kralovic a po dvojzápase s Třemošnou nakonec obsadili na Plzni-severu 4. příčku.

Starší přípravka obsadila ve své jižní skupině místo sedmé a s družstvem Trnové hrála o konečné 13. a 14. místo. Ze vzájemného dvojzápasu odešla dvakrát poražena a patří jí místo čtrnácté.

Mladší přípravka byla úspěšnější, obsadila 3. místo na jihu a o umístění na okresní úrovni se utkala s celkem Žihle. Oba dva zápasy zvládla na jedničku, tedy 5. místo celkově, což představuje velice pěkné umístění.

Oddíl kopané Vám přeje hezké léto a pěknou dovolenou a těší se se všemi příznivci koncem srpna na shledání na hřišti V Rybníčkách, doufejme s lepšími výsledky a hrou hlavně „A“ mužstva.

Jaroslav Netrval

Seriál o hornictví - V. díl

Tlučenský zpravodaj - 4. Červenec 2019 - 8:03
Jak nachytat zloděje „baga“ 

Před fáráním na odpolední směnu jsem si něco v kanceláři psal, vtom se rozlétly dveře a do nich vkročil horník jménem Jan. Hned po dání „zdařbůchu“ ze sebe vyrazil otázku: „Kde máš to strouhátko na inkoustové tužky?“ Odpověděl jsem otázkou: „Na co to chceš?“ „No přece na nějakýho mizeru, co mi chodí na bago“, praví Honza.
Když jsem strouhátko na tužky ochotně přisunul k němu, čekal jsem, co se bude dít. Honza hmátl do chlebníku (takzvané „brecko“ – počeštěné slovenské vrecko), vytáhl nový nenačatý paklík „Bači“, vyndal horní část strouhátka a obsah záchytné nádobky vysypal do otevřeného paklíku. Vzniklou směs zručně promíchal, vrátil zpět do paklíku a ten pečlivě znovu zalepil. V šachtě pak tuto návnadu umístil na místo, kam své bago vždycky dával.
Druhý den byl Honza na věži, kde nastupuje a vystupuje mužstvo dříve, než vyjela první klec s osazenstvem ranní a číhal.
A povedlo se! Hned asi z druhé klece přistanuvší na věži vystoupil jeden z kamarádů z ranní směny a Honzu okamžitě upoutala fialová barva jeho huby. „A už tě mám“, zařval Honza a hned postiženého chytil za blůzu pod krkem. „Tak jak ti chutnal můj tabáček?“ jízlivě se zeptal Honza. Postižený či vlastně přistižený si ani nestačil rozmyslet nějakou námitku a kajícně doznal: „Tvoji skrýš na tabák jsem jednou náhodou objevil a pak jsem si občas na nějakou švestku přicpal a potom sem tam i celý paklík vzal.“
Honza bez velkého projednávání okamžitě vyřknul ortel: „Dáš mi pět nových paklíků nebo ti příště přidám něco na hřbet.“
Tak byla prokázána vina a na místě uložen i trest bez jakékoli účasti úřadů či soudů s hlasitým souhlasem obecenstva v tu chvíli přítomného na věži.
Václav Veber

Uzavření lékárny - dovolená

Tlučenský zpravodaj - 3. Červenec 2019 - 15:02

Upozorňujeme, že v termínu 8.–12. července 2019 bude z důvodu dovolené uzavřena lékárna v Tlučné.

Znáte fotbalové mladší žáky?

Tlučenský zpravodaj - 3. Červenec 2019 - 7:26

Výbornou práci odvedli mladí fotbalisté TJ Tlučná v okresní soutěži mladších žáků, kde obsadili skvělé 1. místo s celkovým počtem 38 bodů v sezoně 2018/2019. Velké poděkování taktéž patří trenérům Milanovi Baumovi a Jardovi Stauberovi a vedoucímu mužstva Janu Psutkovi.
Na fotografii: 
nahoře zprava: trenér Jaroslav Stauber, Martin Süč, Matyáš David, Filip Řáha, Eduard Fink, Adam Fišer, trenér Milan Baum, Jan Motlík, Pavel Kubík, Sebastian Baum 
dole zleva: Jakub Voldřich, Tomáš Liška, Mikuláš Stauber, David Svatoš a Jan Kalivoda
Vendula Stauberová

Evropská dotace pro přeshraniční školní projekt je schválena

Tlučenský zpravodaj - 27. Červen 2019 - 7:32

Jak jsme Vás v předchozích vydáních zpravodaje již informovali, naše obec navázala úzkou spolupráci s bavorskou obcí Floß. Spolupráce se má odehrávat mimo jiné i v oblasti školské, a tak nově zřízená obecní Komise pro přeshraniční spolupráci a evropské dotace vypracovala v měsíci dubnu žádost o dotaci do tzv. Dispozičního fondu programu Cíl Evropská územní spolupráce EU pod správou Euroregionu Šumava. Žádost byla schválena a ZŠ s MŠ Tlučná tak získá 14.312,48 euro, tedy 85 procent z celkového rozpočtu předloženého projektu. Jeho cílem jsou pravidelné návštěvy bavorských žáků a učitelů v Tlučné a naopak. V rámci setkání bude probíhat společná výuka tělesné výchovy, žáci také navštíví vybrané zajímavé turistické destinace v Plzeňském kraji a sousední Horní Falci.
První projektové setkání proběhlo 4. června. Po sportovním vyžití a společném obědě žáci vyrazili na exkurzi do kreativní zóny DEPO2015. Celý společný den proběhl v pozitivním duchu a všichni se již těší na další brzké setkání, které by se tentokrát mělo konat na bavorské straně.


Věřím, že schválený projekt bude pro všechny zúčastněné přínosem – nejen v rámci jazykového obohacování, ale i v přirozeném navazování vzájemných vztahů, které by, v ideálním případě, mohly přerůst i v přátelství na celý život bez klišé, stereotypů a předsudků.
 Václav Vrbík

Co je nového u hasičů?

Tlučenský zpravodaj - 26. Červen 2019 - 7:23
 
MLADÍ HASIČI ZABODOVALI V ČEMINECH   4. května 2019 vyrazilo jedno družstvo mladších a jedno družstvo starších dětí na soutěž v požárních útocích do Čemin. Přestože počasí nebylo nejlepší, mladí hasiči svoji letošní premiéru v této královské disciplíně všech hasičů zvládli na jedničku. 

Starší družstvo si přivezlo pohár za 2. místo a mladší družstvo obsadilo také krásné 3. místo.
ZADAŘILO SE NÁM I V HEŘMANOVĚ HUTI 8. května 2019 vyrazila čtyři družstva reprezentující SDH Tlučná na další soutěž, tentokrát do Heřmanovy Huti. Závodilo se v netradičním požárním útoku. Každé družstvo vyslalo jednoho zástupce, a ten si vylosoval uzel, který následně uvázal. Po splnění tohoto úkolu vyběhlo celé družstvo k základně, kde se vybavilo potřebným nářadím a provedlo požární útok. 
Naše družstva obsadila 7. místo v kategorii mladších dětí, 2. místo v kategorii starších dětí, 2. místo v kategorii mužů a 1. místo v kategorii žen. 
CO VLASTNĚ DĚLAJÍ MLADÍ HASIČI, KDYŽ NESOUTĚŽÍ? 
Mladí hasiči se sice většinu času věnují zdokonalování svých schopností a přípravě na soutěže, avšak nejsou to jejich veškeré aktivity. Každý mladý hasič také rozšiřuje své znalosti v oblasti požární ochrany tím, že plní odznaky odborností. Letos 17. dubna zkoušky odborností složilo 20dětí. Další povinností mladých členů je pečovat o prostory klubovny, ve které se scházejí – kolektiv celkem odpracoval více než 100 brigádnických hodin. Po vší námaze na trénincích si proto mladí hasiči rádi uspořádají turnaj v deskových hrách nebo si užijí míčové hry. Pod článkem přinášíme fotografickou ochutnávku z naší činnosti v sezóně 2018/ 2019 a těšíme se, co nám přinese ta další. 
ZBIROŽSKÉ TATROVÁNÍ
Zbirožské tatrování je každoroční akce, která spojuje dohromady výstavu a předvedení vozidel Tatra se soutěží ve výměně předního kola nákladního automobilu Tatra v co nejkratším čase. 
Návštěvníci měli příležitost prohlédnout si trvalou výstavu historických hasičských vozidel v interiérech HZS Zbiroh, požární automobily Tatra, které dovezli přímo zástupci sborů, v nichž tyto vozy působí, a také osobní automobily této značky. Veřejnosti se otevřela i expozice civilní obrany a dynamické ukázky předvedly složky IZS. Záchranáři-lezci zachránili osobu z budovy pomocí slaňování, policie zasáhla proti agresivnímu pachateli a hasiči předvedli použití zbrusu nové Tatry Titan. Zástupci SDH Tlučná se již po několikáté zúčastnili tatrování s Tatrou 815, která slouží místní zásahové jednotce.
Jitka Holá
Celou fotogalerii najdete tady.foto: Jitka Holá, Václav Loužek

Jaké bylo soutěžní jaro v Tanečním kroužku?

Tlučenský zpravodaj - 25. Červen 2019 - 7:22
 
Od března jsme pokračovali v dalších soutěžích pohybových skladeb.

Z krajské soutěže v Plzni O nejlepší pohybovou skladbu jsme se skladbou Na indiánské výpravě přivezli zlatou medaili a postoupili na republikové finále do Opavy. Skladba Upíří akademie obsadila 3. místo.
Soutěž Děti v akci v Praze přinesla sestavě Na indiánské výpravě 3. místo a Upíří akademii 1. místo.V květnu jsme pořádali V. ročník Soutěže pohybových skladeb Tlučná v místní tělocvičně. Soutěž skladeb jsme letos obohatili o soutěž jednotlivců. Akce se zúčastnilo 13 krásných skladeb z týmů z Tlučné, Nýřan, Stodu, Zruče a Líní. Skladby byly různého tanečního žánru a některé byly i gymnastické. Obě domácí sestavičky, Indiáni a Upíři, vytancovaly zlato.
V jednotlivcích se ve čtyřech věkových kategoriích zúčastnilo 69 soutěžících s následujícími výsledky:
I. kategorie: 1. Michaela Voborníková, 2. Nikol Krapf a o třetí místo se podělila Aneta Šilhánová a Eliška HájkováII. kategorie: 1. Barbora Čechová, 2. Ema Hečlová, 3. Elena LochnerováIII. kategorie: 1. Klára Soukupová, 2. Adéla Ciblová, 3. Anna Vlčková (Nýřany)IV. kategorie: 1. Adéla Candrová, 2. Marika Chovančíková, 3. Karolína GörnerováChlapci Štěpán Lochner a Ladislav Podhorec si odnesli stříbrnou medaili. Ve starší kategorii pak bylo výsledné pořadí: 1. Jakub Kolman, 2. Ondřej Karpíšek (Líně) a 3. Michal Jaroš (Líně).
25. 5. jsme vyjeli do Litoměřic na Republikovou přehlídku pohybových skladeb. Přehlídky se zúčastnilo na 500 tanečníků z celé ČR od 5 do 78 let. Všechny skladby byly rozmanité a moc krásné. Nejvíce nás oslnila skladba seniorů, kteří i přes svůj věk opravdu váleli.  Dětičky za své krásné vystoupení dostaly dárečky, diplom za účast a hlavně si všechny odvezly ZLATÉ MEDAILE.
Republikové finále ČSH v Praze6. 6. jsme vyrazili na finále soutěže Česko se hýbe. V letošním roce byla tato soutěž rozdělená na výkonnostní třídy A, B. Obě naše skladby byly zařazeny do výkonnostní třídy A – tedy pokročilé.Naše skladba Na Indiánské výpravě (věk. kat. do 8 let) si z počtu 10 skladeb (A+B) odvezla pěkné 4. místo. Skladbě Upíří akademie (věk. kat. 11–13 let), která měla obrovskou konkurenci, připadla 17. příčka z počtu 30 skladeb (A+B). 
Víkendové soustředění v tělocvičně Ve dnech 7.–9. 6. se konalo v místní tlučenské tělocvičně taneční soustředění. Zúčastnily se děti z týmu ZŠ Líně a děti z tanečního kroužku TK TJ Tlučná. Čtyři trenérky se postaraly o program pro 59 dětiček ve věku 5–16 let. O to, aby nám nekručelo v bříškách, se nám postaraly maminky, které nám připravovaly chutné snídaně, svačinky a večeři. Na obědě jsme oba dny byli v restauraci Na Schůdkách. Sobotním překvapením pro děti byla bývalá tanečnice společenských tanců Markéta Vosyková, která v těchto tancích závodně soutěžila za TK 1976 MOST. Letošním tématem soustředění bylo ROČNÍ OBDOBÍ. A tak se konaly hry na téma jaro, léto, podzim a zima. Nejvíce si děti užily zimu, kdy při vedru 28 stupňů stavěly sněhuláka. Nemohla chybět ani tradiční stopovačka, která byla zakončena zmrzlinou. Soustředění se moc povedlo, zažili jsme spoustu zábavy, her a tance. Děti i trenéři si to moc užili. Těšíme se na další.
Ještě před sebou máme nějaké akce, o kterých napíšeme v příštím vydání zpravodaje. Na závěr chceme poděkovat všem našim dětičkám a rodičům za krásnou sezonu 2018-2019.
Pěkné léto a krásné prázdniny nejen našim dětičkám, ale všem Tlučeňákům.
Miluše Petráková, Simona Vašáková, Marie Meszárošová

Konec sezony ve znamení neligových turnajů

Tlučenský zpravodaj - 24. Červen 2019 - 7:46
V neděli 5. 5. pořádal tým Tachova florbalový turnaj Play For Joy pro mladší žáky a o týden později v sobotu 11. 5. další, tentokrát pro přípravku. Naši hráči si vedli skvěle v obou kategoriích. Úspěšnější bylo družstvo přípravky, které si odvezlo bronzové medaile.
 foto: Daniel Roud
O víkendu 18.–19. 5. proběhl v Plzni tradiční turnaj Fat Pipe Open. Z našich družstev se dařilo hlavně starším žákyním, které posílené o dvě hráčky FBŠ Slavia Plzeň vybojovaly bronz. Přípravka došla až do čtvrtfinále a elévové skončili v šestnáctifinále.
 foto: Martin Růžička
V sobotu 18. 5. muži B vyhráli v Nezvěsticích finále Regionální ligy BLMF = Bohemia liga malého florbalu 2:0 a 4:3 proti IBK PÄNDY a tím si zajistili postup do 3. ligy.

  foto: Adam Petrák
Ve dnech 31. 5.–2. 6. se konal již dvacátý ročník turnaje Florbal – Salming NISAOPEN v Liberci. Tlučnou reprezentovaly dva týmy florbalistů, kategorie přípravek a mladších žáků. Přípravkáři odehráli pět zápasů v základní skupině, všechny zápasy vyhráli a s přehledem postoupili do skupiny šesti nejlepších týmů své kategorie. Po pěti zápasech, které odehráli s maximálním nasazením, obsadili zasloužené čtvrté místo. Mladší žáci rovněž postoupili ze základní skupiny bez jediné prohry. Z play-off byli vyřazeni až ve čtvrtfinále týmem z Tachova, přesto bojovali do úplného konce. 
 foto: Pavla Horová 
Na konci června při příležitosti ukončení sezony se všichni členové oddílu spolu s rodiči sejdou na akci Laser Game v Plzni. Financování této hry je zcela v režii sponzora klubu, za což mu patří velké díky.
Závěr florbalové sezony se vydařil ve všech kategoriích, hráči i trenéři si mohou užít zasloužené volno a na konci prázdnin se všichni sejdou na tradičním florbalovém soustředění, které se bude konat už po deváté a opět ve sportovním areálu na Přimdě.
Děkujeme všem, kteří se florbalu věnují neúnavně po celou sezonu, obětují svůj volný čas a jsou vždy k dispozici. V první řadě jsou to trenéři, bez kterých by oddíl nefungoval, ale stejně tak i rodiče, kteří svoje ratolesti podporují ve sportovní činnosti. Přejeme všem příjemné prožití prázdninového odpočinku a v září se opět všichni sejdeme v tlučenské tělocvičně posílení o nové hráče. 
Jana Kňourková, Vlasta Růžičková

Závodní sezona kynologů zahájena na výbornou

Tlučenský zpravodaj - 22. Červen 2019 - 18:43
Členové ZKO Tlučná úspěšně zahájili startovní sezonu r. 2019 a mohou se pochlubit velice pěknými výsledky. Ve dnech 30.–31. 3. se uskutečnil 1. kvalifikační závod v Roudnici nad Labem, kterým se závodníci nominují na mistrovství republiky všech plemen, které se v letošním roce koná ve dnech 15.–16. 6. v Horní Bříze.
V Roudnici nad Labem nastoupili na start naši členové p. Kateřina Müller se svojí fenou Kizzy vom Falkenstock a předseda ZKO p. Jaroslav Kučera s Maik Mi-JI, ukázali, co se svými svěřenci umí, jak jim to spolu „na place“ ladí a probojovali se na stupně vítězů – Katka s Kizzy krásné 2. místo a Jarda s Maikem 3. místo. Krásná práce a úžasná podívaná na obě dvojice, a hlavně zajištěná účast na mistrovství republiky.
Naše další členka p. Ludmila Skokanová s fenou Jagira Aykmar nastoupila na závodní plac o týden později a v Bochovicích si s Jagirou vybojovaly 4. místo. Medaile sice „bramborová“ a bronz unikl jen o „malý psí chloupek“, ale nominace na Mistrovství republiky v Horní Bříze je potvrzena, a o to jde především.
O finiš závodního startu jara se postaral p. Hynek Procházka a jeho Say Holubí dům, když na mistrovství republiky plemene rotvajler v Přestavlkách vybojovali krásné 2. místo a zajistili si tím účast na Mistrovství světa v Dánsku.
Nominace na mistrovství republiky a mistrovství světa se podařily podle představ. O tom, jak se na závodní cestě našim úspěšným členům dařilo dále, Vás budeme informovat a věříme, že nějaké medaile přivezeme. Držte nám palce.

Jitka Davídková

Lego Párty v Tlučné

Tlučenský zpravodaj - 21. Červen 2019 - 7:24

Ve čtvrtek 13. 6. se v tlučenské hasičské zbrojnici uskutečnila Lego Párty. Tuto akci pořádala pobočka plzeňské YMCA, která působí v Tlučné (skupina Sluníčko) spolu s podporou obce Tlučná. YMCA je největší světová křesťanská organizace pro děti a mládež, která v tomto roce slaví 175. výročí od založení.  Zájem o Lego Párty byl opravdu velký.  Bylo zaregistrováno přes 80 dětských stavitelů, každý z nich mohl obejít stanoviště, kde se vyrábělo, malovalo na obličej, stavělo z Lega, každý stavitel mohl také vyzkoušet svou fyzickou zdatnost na opičí dráze. V neposlední řadě zazněl příběh dvou stavitelů. Dětem vyšli vstříc i tlučenští dobrovolní hasiči, kteří jim ukázali hasičská zásahová vozidla.
Začátkem následujícího měsíce, tedy 1.–5.  července pořádá YMCA (pobočka v Tlučné) příměstský tábor s rodilými mluvčími, v případě zájmu je možná ještě případná doregistrace. Tábor je určen pro děti ve věku 6–15 let. Tento tábor se koná v Tlučné. Pro více informací můžete navštívit webové stránky YMCA v Tlučné nebo se můžete podívat na FB stránky.

Věra Burianová
 Celou fotogalerii najdete tady.

Tlučná opět soutěží ve Vesnici roku

Tlučenský zpravodaj - 20. Červen 2019 - 8:19

10. června navštívila naši obec Krajská hodnotitelská komise prestižní soutěže Vesnice roku. Komisi jsem přivítal v prostorách Barokního špejcharu spolu s kolegy – místostarostou Oldřichem Rozšafným, radním Pavlem Špirkem a zastupitelkou Radkou Radlingerovou. Na úvod jsme krátce představili historii naší obce a aktuální projekty, na kterých se v současné době pracuje, poté vystoupila folklórní skupina Máj. Komisaři si také mohli prohlédnout videoprezentaci obce, kroniku, strategický plán rozvoje, projektovou dokumentaci k cyklostezce atd. 
Dále se návštěva přesunula historickým autobusem na koupaliště, jehož upravenost a přírodní prostředí obdivovala, odtud pak k pomníku A. Uxy, kde Hornický spolek ústy Antonína Cubery pohovořil o hornictví v Tlučné. V novém parku se pak komisaři seznámili s činností našich Junáků a Mysliveckého spolku a také s naší pracovní četou a její technikou. V areálu školy komise mohla vidět trénink tenistů, gymnastek a v tělocvičně také přípravu florbalistů. Autobusem jsme se dále přesunuli na fotbalové hřiště, kde pan Vladimír Kouřil seznámil komisaře s tradicí tlučenského fotbalu při právě probíhajícím tréninku mládeže. Na hřišti byli připraveni i hasiči v čele s velitelem Janem Čermákem, komise si tak mohla prohlédnout nejen hasičskou techniku, ale i požární útok mladých hasičů. 
Nabitý program byl po dvou hodinách (vyměřený čas, který je pro všechny obce stejný) ukončen na zcela novém petangovém hřišti v areálu DPS. Komise na závěr ocenila své hostitele dlouhým potleskem. Výsledek se dozvíme na slavnostním vyhlášení v srpnu. 
V loňském roce nám zisk Zelené stuhy přinesl celkem 830 tis. Kč, z toho formou dotací 500 tis. Kč, které budou použity na nákup malotraktoru pro letní a zimní údržbu obce, a 300 tis. Kč, které půjdou na rekonstrukci bývalé malé budovy ZŠ (č. p. 113), kde do budoucna vzniknou prostory pro výuku pracovních činností.
Děkuji všem, kteří se zapojili, a nezbývá než držet naší obci palce i v letošním ročníku.
Jan Opl

Co se děje v mysliveckém kroužku?

Tlučenský zpravodaj - 20. Červen 2019 - 7:58

Myslivost a příroda celkově je krásná, proto bychom se měli snažit ji udržet alespoň v takovém stavu, v jakém ji máme. To vše se snažíme dětem v našem mysliveckém kroužku vysvětlit a hravou formou je naučit. S dětmi se staráme o napajedlo, krmelec, snažíme se udržovat přírodu bez odpadků a děláme různé jiné činnosti. Také si každý vysadil sazenici borovice, kterou má možnost pozorovat, jak se z ní stává plnohodnotný strom.  
Jelikož do přírody patří i včely, navštívili jsme Sofronku, kde nás správce pan Miloš Hanus provedl a velmi pěkně vysvětlil vše o včelkách. Děti se dozvěděly velmi zajímavé věci, soutěžily o drobné ceny a za odměnu si odnesly domů svíčku, kterou vlastní rukou stočily.
Na závěr letošních schůzek plánujeme soutěž – vlčata předvedou rodičům, co se během schůzek naučila a vše zakončíme opečením buřtů.
V září se s dětmi opět sejdeme.
  Přejeme krásné a pohodové prázdniny všem.
Vedoucí MS kroužku Dagmar Hauerová a Luboš Hauer
Další fotografie najdete tady.

Uzavření sběrného dvora

Tlučenský zpravodaj - 19. Červen 2019 - 7:55
 
Upozorňujeme, že v sobotu 29. června 2019 bude sběrný dvůr uzavřen. 
Děkujeme za pochopení.

Pohádkový les měl rekordní účast

Tlučenský zpravodaj - 18. Červen 2019 - 9:18

Tlučenské děti oslavily svůj mezinárodní den v sobotu 1. června, kdy pro ně místní spolky připravily Pohádkový les.
Na trasu mezi 14. a 15. hodinou z fotbalového hřiště vyrazilo celkem 164 dětí a s nimi i početné doprovody.
Na trati je uvítal výpravčí s nemilou zprávou o pneumatikách rozsypaných na přejezdu, které je třeba přeskákat. U ježibaby děti musely vysvobodit Jeníčka a Mařenku, kteří jim věnovali perníček, u horníků hledaly uhlí, u myslivců například poznávaly předměty nebo kožešiny zvířat, u Boba a Bobka házeli míčkem do klobouku, u víl nacházely v lese zvířátka nebo dvojice z pexesa a také běhaly slalom s vodou, aby zalily správně barevnou kytičku.
Na závěrečném stanovišti u pirátů si vyzkoušely lanové překážky a pak už si do průvodky nechaly dát poslední razítko a za úspěšné absolvování trati dostaly buřtíka a sladkost. A pak už nezbývalo než si buřta opéct, případně se doobčerstvit v otevřené restauraci a zkrátka si užít zbytek odpoledne.
Poděkování patří všem tlučenským spolkům, které se do organizace akce zapojily, a hlavně dětem a rodičům, kteří i přes velké horko a žhnoucí slunce vyrazili za dobrodružstvím.
Michala Mathauserová
Celou fotogalerii najdete tady.foto: Tomáš Mathauser

Tlučenští horníci zavítali na Slovensko

Tlučenský zpravodaj - 17. Červen 2019 - 9:28

Ve dnech 17.–19. 5. se 6 našich členů zúčastnilo akce Setkání hornických měst a obcí Slovenské republiky. Setkání se uskutečnilo v obci Lubietová v samém středu Slovenska. Cestovali jsme autobusem s našimi přáteli z Příbrami. V Lubietové bylo setkání zahájeno hornickou mší v místním kostele, která byla vedená v duchu hornických tradic. Ve večerních hodinách starosta obce Lubietová vedl hornickou slavnost „šachtág“, u které se vždy baví všichni, a při tom se popíjí pivní mast a pějí hornické karmíny.
V sobotu byl připraven celodenní kulturní program, při kterém vystoupily i hornické zpěvokoly, každý se 3 písněmi. Odpoledne byla opět zkrácená mše a pak následoval hornický průvod obcí, kterého se zúčastnilo 66 spolků ze Slovenska, ale i okolních států. Průvod byl vřele vítán místními občany, kteří nabízeli domácí pochoutky a sem tam byla i štamprlička. Po pentlování praporů pokračoval program až do pozdních hodin.
V neděli jsme se nasnídali pochoutkou připravenou obecním úřadem a místním hornickým spolkem. Akce slovenských kolegů, ale hlavně obce Lubietová (1 200 obyvatel), byla vysoce ohodnocena a ukázalo se, že i malá obec za pomoci ostatních spolků dokáže udělat špičkovou akci v malebném prostředí.
Marie Cuberová
foto: Antonín Cubera

Stránky

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer